Künye   |  Bize Ulaşın   |  Giriş Sayfam Yap   |  Sık Kullanılanlara Ekle
0.00
0.00
0.00

En Çok Okunanlar

THY için rüşvet alan BAKANLAR KİM?

THY için rüşvet alan BAKANLAR KİM?

THY için 55 milyon $ rüşvet alan 2 bakan

7 Temmuz 2010 07:41
font boyutu küçülsün büyüsün


 Takvim gazetesinin iddiasına göre; Öldürülen Nesim Malki'ye borcu olanların listesi Ergenekon soruşturması kapsamında Doğu Perinçek'in delil dosyasından çıktı. Listede Doğan Medya'dan Cavit Çağlar'a kadar onlarca isim yer alıyor

1998 yılında dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz, "Malki'nin öldürülmesi ile 1 gecede tam 700 trilyon lira el değiştirmiştir" demişti. Yılmaz'ın bu açıklaması günlerce tartışıldı. Peki, Malki'nin paraları ne oldu? Yanıt bekleyen sorulara henüz yeterli cevaplar verilemedi. Malki'ye borçlu olanların listesi eşinden alınıp soruşturulmuş mudur? Bursalı başka zenginlerimiz de Malki'den borç almışlar mıdır? Bunlar kimlerdir? Bazı borçların tahsili konusunda Malki'nin eşinin mafyanın ünlü adlarından yardım istediği doğru mudur? Malki'nin öldürülmesinden kârlı çıkan sadece Erol Evcil midir? Öldüğünde piyasada çevirdiği paranın miktarı hakkında farklı tahminler gündeme geldi. Kimileri 1 milyar dolardan söz etti, 1.5 milyar dolara çıkanlar bile oldu. Malki'nin Doğu Avrupa ve Rusya'daki Musevi parasını akladığı da varsayılırdı. Malki'nin ölümüyle birlikte büyük borçluları rahatladı. Malki'nin parasının üstüne oturanlar, Evcil'in ifadesine göre milyonlarca doları banka alımında kullandı. Nesim Malki cinayeti Türkiye'de son dönem yeni sermayelerin ortaya çıkışında, özelleştirmelerde ve bazı eski firmaların ayakta kalmasında çok kilit bir nokta olarak görülmüştür. Nesim Malki'nin öldürülmesi sonucu milyarlarca dolarını kaybeden MOSSAD'ın borçlulara infaz yapmaması, İsrail'in Türkiye'yi karşısına almak istememesi olarak yorumlandı. Çünkü borçluların büyük çoğunluğunun Türkiye'nin yüksek düzeydeki kişilerle yakın ilişkisi olan işadamlarından oluştuğu iddia edildi. Bir iddia da, Malki'ye olan borçlarını vadesi gelmeden ödemek zorunda kalan işadamlarının bu kaynağı kendi bankalarından sağlamak zorunda kaldığı şeklinde. Bu nedenle bankaların içinin boşaltılmasının Malki olayından kaynaklandığı da söylendi. Ölümüne 1-2 ay kala Malki'nin Sümerbank'ı satın alan Hayyam Garipoğlu'na büyük miktarda para verdiği, Erol Evcil'in Malki'ye 2 trilyon liralık borcu olduğu iddia edildi. Malki'den birkaç gün önce öldürülen Yener Kaya'nın da Malki ile ilişkili olduğu, kimi tekstil hisselerinin işlemlerini kontrol ettiği söylendi. Ekim 1999'da Malki'yi öldürmek ve bu amaçla kurulan çeteye yardım etmek iddiasıyla işadamları Hayyam Garipoğlu, Mehmet Emin Cankurtaran ve Yüksel Çağlar ile modacı Canan Yaka'nın da aralarında olduğu 14 kişi mahkemeye çıkarıldı.

KOD ADI NİSO (NESİM MALKİ) CİNAYETİ

Namı-ı diğer Niso, Nesim Malki Bursa'da 1995 yılında öldürüldü. Çok büyük paraları borç olarak vermesiyle tanınan bir işadamıydı. Pusuya düşürüldü, çapraz ateşle öldürüldü. Öldürüldüğünde Kıbrıs'ta 2 bankası, Türkiye'de 20'ye yakın şirketi vardı ve önde gelen bir bankanın yüzde 50 gizli ortağıydı. Son yılların en esrarengiz bankerlerinden olan Nesim Malki, İstanbul, Tel Aviv, Bursa üçgeninde gerilim dolu macera yaşayan bir adamdı. Bursa'da faaliyet gösteren Burhanettin Türkeş'in Alaattin Çakıcı'yla yaptığı telefon görüşmesinin kasetini ele geçiren polis, Erol Evcil'in bağlantılarına ulaştı. Evcil'in cinayeti planladığı öne sürülen Mehmet Sümbül'le ilişkisini belirleyen polis, Malki'nin bürosundaki araştırmada, Evcil'in Malki'ye kestiği yüklü miktardaki çeki ele geçirdi. Malki'nin öldürülmesi olayında azmettirici olarak Erol Evcil, Mehmet Sümbül, Şükrü Elverdi, Oğuz Işık ve Burhanettin Türkeş uzun süre arandı. Oğuz Işık Macaristan'da yakalandı ancak mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Hizbullah'a yönelik 17 Ocak 2000'de Beykoz'da bir villaya yapılan operasyonda Hüseyin Velioğlu ölü olarak ele geçirildi. Bu operasyonda bulunduğu söylenen sorgu kasetleri de Nesim Malki tetikçisi Mehmet Sümbül'e aitti. Yurt dışına kaçmak için Velioğlu'ndan yardım almak isteyen Sümbül, örgütün eline düştü, ağır işkence gördü. Kasetlerde, Sümbül'ün hareketsiz olarak yattığı görülüyordu. Ancak cesedi bulunamadı. Bu olaydan sonra Malki suikastına bakan mahkeme, Sümbül'ü ölmüş olarak kabul etti. Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu, "Kıt'a Dur" adlı kitabında Malki olayında Hizbullah varlığına dikkat çekiyor. "Kanımca bugün de bu olay tam olarak çözülememiştir. Operasyon yarım kalmıştır. Malki'nin arkasındaki dış güçler, kara para baronları ve yabancı gizli servis ilişkilerinin üzerine gidilememiştir. Malki'nin her türlü yasa dışı faaliyetini bilen ortağı ve muhasebecisi Erol Erkohen ise cinayetin çözülmesinden kısa bir süre sonra elini kolunu sallayarak yurt dışına çıkmıştır." Malki'nin öldürülmesini konu alan Gazeteci Faruk Mercan, Kasım 1996'daki Susurluk kazasının öncesindeki borsacı Yener Kaya ve kumarhaneler kralı Ömer Lütfi Topal suikastlarının tam olarak aydınlatılamadığını belirterek, şunları söylüyor: "3 şahıs da kendi alanlarında büyük paraları yöneten insanlardı. Malki, birçok işadamı için gizli finansör konumundaydı. 3 şahsı ortadan kaldıran güç aynı merkez miydi?"

HAYYAM GARİPOĞLU İLİŞKİSİ

Kasım 1998'de Malki cinayeti soruşturması kapsamında, işadamı Hayyam Garipoğlu gözaltına alındı. Bu sırada mudilerin hücumuna uğrayan Sümerbank'a da el konmuştu. Garipoğlu, öldürülmeden önce yoğun ticari ilişkisi bulunduğu Malki'nin "Sümerbank'ın gerçek sahibi olduğu" yolundaki iddialarla ilgili olarak sorgulandı. Sümerbank davası duruşmalarında, bankanın eski sahibi Hayyam Garipoğlu'nun babası Kasım Garipoğlu, öldürülen işadamı Nesim Malki'nin Sümerbank'ın gizli ortağı olduğunu söyledi. Bununla birlikte Garipoğlu, Malki ve Erol Evcil arasındaki ilişki tam olarak çözümlenebilmiş değil.

KOMUTAN YÖNETİME GİRİYOR

Sümerbank Yönetim Kurulu'nda Kara Kuvvetleri Eski Komutanı, emekli Orgeneral Muhittin Fisunoğlu görev yapıyordu. Hayyam Garipoğlu, Fisunoğlu Paşa'yı nasıl göreve getirdiğini anlatıyor: "28 Şubat sürecini yaşıyoruz ve çevremden 'Senin bankanda yönetim kurulunda sen ve müdürlerin dışında etkinliği olan tek kişi yok, hiç olmazsa asker kökenli birini al' tavsiyeleri geliyordu. Bunun üzerine tavsiye edilen Kara Kuvvetleri Eski Komutanı Orgeneral Muhittin Fisunoğlu ile tanıştık ve yönetim kuruluna aldık. Koskoca orduyu yönetmiş bir generalin, üst düzey bir bankanın idaresine hayat ve yönetim tecrübelerini aktararak faydalı olacağını düşündüm. (...) Bütün suçlandığımız kredilerde yönetim kurulu üyesi olarak imzası olduğu halde, kendisine dolandırıcılıkla ilgili dava açılmadı." Sümerbank Yönetim Kurulu Üyesi, Kara Kuvvetleri Eski Komutanı emekli Orgeneral Muhittin Fisunoğlu'nun 1993 yılında darbe yapmasından çekinildiği için zorla emekli edildiği söyleniyordu. 1993 yılının en önemli 'kriz'lerinden biri, Genelkurmay Başkanlığı tartışmasıydı. Kara Kuvvetleri Komutanı Muhittin Fisunoğlu, siyasi iradenin tercihi ile Genelkurmay Başkanı yapılmamış ve emekli edilmişti. Buna karşılık, Doğan Güreş'in görev süresi uzatılmıştı... Bankanın sahibi Hayyam Garipoğlu önce 27 yıl cezaya çarptırıldı. Ancak Yargıtay cezayı fazla buldu. İkinci kez görülen davada Garipoğlu'na bu kez 16 yıl hapis ve 1 milyon 785 bin YTL para cezası verildi. Dava dosyası yerel mahkemece Yargıtay'a gönderildi. Yaklaşık 45 sanığın yargılandığı davada bankanın yönetim kurulu üyelerine değişik oranda cezalar verildi. Bazı sanıklar için ise zaman aşımı süresi dolduğu için dava düştü. 29 Ocak 2007 tarihinde, Yargıtay 7. Ceza Dairesi'nin önceki hükmü kısmen bozmasının ardından yeniden görülen 'Sümerbank davası'nda, ceza 3 yıl 7 ay 22 gün hapis ve 2 bin 604 gün adli para cezasına çevrildi.

55 MİLYON DOLAR RÜŞVET

Nesim Malki cinayetini azmettirdiği gerekçesiyle Interpol tarafından aranan Erol Evcil, 28 Kasım 1999'da Bursa'da bir villaya düzenlenen operasyon sonucu yakalandı. Evcil, verdiği ifadede, Malki cinayetini azmettirdiğini kabul etti. Nesim Malki cinayeti ve Türkbank'ın resmi ihalesine fesat karıştırmak iddialarıyla açılan soruşturmalar kapsamında yargılandı. Evcil, 27 Mart 2000'de Malki cinayetinin azmettiricisi olarak DGM'de hakim karşısına çıktı. Evcil'in 28 Mart'ta poliste verdiği basına sızan ifadeleri herkesi şok etti. Evcil ifadesinde, "DYP - SHP döneminde THY'nin uçak alımını kazanmak için Euro Special firması, şu isimlere (İsimleri gizli tutuyoruz) 55 milyon dolar komisyon verdi. Paranın paylaşılmasında Malki'nin İsviçre'deki Swiss Bank - Swiss Lant Bank hesabı kullanıldı. Malki bana banka dekontlarını gösterdi ve 'Bu silah bende oldukça bana kimse bir şey yapamaz' diyordu." Malki cinayetinin tetikçisi olduğu öne sürülen Burhanettin Türkeş, verdiği ifadesinde, (...isim gizli) Erol Evcil'den rüşvet istemekle suçladı.

LİSTEDE İLGİNÇ İSİMLER...

3 Ağustos 2008 tarihinde gazetelerde bir haber yer alıyordu. Ergenekon soruşturması kapsamında Doğu Perinçek'in delil klasörü içinde öldürülen Nesim Malki'nin borçlularının listesi bulunuyordu. 441 klasörlük Ergenekon dosyasının 165'inci klasörünün 239'uncu sayfasında Nesim Malki'nin borçlularının yazılı olduğu bir liste dikkati çekti. Alaattin Çakıcı, Nevzat Ak 25 milyon dolar, Ali Şener 10 milyon dolar, Özer Çiller, M.O. Vargı 7 milyon dolar, M. Zeytinoğlu, İshak Romanı, Kemal Gülman, Hayyam Garipoğlu 947 milyon dolar, Zeki Işıklı 7 milyon dolar, M. Emin Cankurtaran 17 milyon dolar, Yaşar Ertuna 3 milyon dolar, Mehmet Sümbül 3 milyon dolar, Yüksel Çağlar 16.2 milyon dolar, Canan Yaka 1 milyon dolar, Mehmet Refik Bulutçu 673 bin dolar, Erol Eşrefoğlu (Evcil) 1.3 milyar dolar, İlhan Öztürk 6.3 milyon dolar, Korkmaz Yiğit 29 milyon dolar, Adil Öner 9.1 milyon dolar, Sema-Halit Cıngıllıoğlu 949 milyon dolar, Erol Erkohen 2.3 milyar dolar, Erol Aksoy 161 milyon dolar, Erdal Aksoy 144 milyon dolar, Cavit Çağlar 2.3 milyon dolar, Muharrem Kutay 3 milyar dolar, Fazlı Taştan 4 milyon dolar, Doğan Medya 75 milyon dolar, Dinç Bilgin 75 milyon dolar, Mustafa Kefeli 60 milyon dolar, İbrahim Yazıcı 40 milyon dolar, H. Ali Demirel 83 milyon dolar, Veli Sözdinler, Yahya Demirel 91 milyon dolar, Aksa Holding 23 milyon dolar, Ozaklar A.Ş., Ertaç Tinar 39 milyon dolar, Feza Filmcilik TV Yayıncılık 7 milyon dolar, İhlas A.Ş. 4 milyon dolar, Satel TV 9.7 milyon dolar, Kanal 6 TV 13 milyon dolar, Cankurtaran Holding 6.6 milyon dolar, Finansbank 103 milyon dolar, Tekstilbank 44 milyon dolar, Yaşar Keçeli-Vedat Keçeli, Mehmet Ali Yaprak, Günay Tekstil A.Ş., Ceylan Yatırım Konsorsiyum, Durmuş Yaşar 90 milyon dolar, Kepez Elektrik A.Ş. 104 milyon dolar... Listenin en alt bölümünde ise bir notun bulunduğu iddia edildi. MOSSAD'ın kanalı ile 17 milyar dolar Türkiye'ye giriş yapmış. Bunun 9.7 milyar doları Nesim Malki eli ile Türkiye'de piyasaya satılmış (Tefecilik). 7.3 milyar doların 5 milyar doları diğer Musevi vatandaşlar eliyle satılmış. 2.3 milyar doları MOSSAD'a yakın vatandaşlar eliyle satılmış.

TakvimBu haber 618 defa okundu.


yorumlayorum ekle


Yorumlar


  henüz yorum yok
Anket

Hükümetin, Libya konusunda 'vatandaşların güvenliği' sebebiyle susmasını nasıl karşılıyorsunuz?

  • Doğru... Tahliyeler beklenmeli
  • Yanlış... Sessiz kalınmamalı   [ sonuçlar için tıklayın ]follow me icons


google-site-verification: google9d4873a47e300f96.html